X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Bitcoin Nedir?

AnasayfaYazılarKripto Para DünyasıBitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Bircoin Nedir? - Domain Name ApiBitcoin dijital bir para birimidir. Bitcoin’de yazdırılacak fatura veya somut para yoktur. Bunu kontrol eden kurum (banka) bir otorite yoktur. Sahipleri anonimdir; adlar, vergi kimlikleri veya sosyal güvenlik numaraları kullanmak yerine, Bitcoin alıcıları ve satıcıları şifreleme anahtarları aracılığıyla bağlar. Daha ziyade, Bitcoin internete bağlı güçlü bilgisayarlar tarafından oluşturulmaktadır.

 

Ekonomik Krizle Bitcoin’in Ortaya Çıkışı

Yıl 2008 ekonomik kriz bütün dünyayı etkiliyordu. İşsizlik çok yüksekti ve bankalar hükümetler tarafından kurtarılmaktaydı. Bu bir yıl, teknik inceleme “Bitcoin: A Peer-to-Peer Elektronik Nakit Sistemi” Bitcoin’in nasıl çalışacağı Bitcoin’in gizemli bulucusu Satoshi Nakamoto tarafından yayınlandı. Tarih olarak 03 Ocak 2009’da Bitcoin’in Genesis Bloğu oluşturuldu. Bu, Bitcoin’in başlangıcını işaret ederken, aynı zamanda blockchain teknolojisinin pilotu oldu. Bitcoin’in bulunması, kripto para piyasasının başlangıcını oluşturdu.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain, tüm Bitcoin işlemlerinin merkezi olmayan bir kamu defteridir. Belirli sayıda işlem, “blok” olarak bilinen bir veri tabanı birimi oluşturur ve her blok bir önceki blok hakkında bilgi depolar. Ayrıca, her işlem önceki işlemiyle ilgili bilgileri depolar. Bu şekilde, blockchain ödemelerin tam şeffaflığını sağlar.

Bitcoin’in blok zinciri altyapısına, herkes erişebilir. Tamamen şeffaf olan ve açık kaynaklı bir kod kullanılarak birlikte geliştirilen ve herhangi bir kişiye veya kuruma ait olmayan finansal veri depolama için bir yöntem geliştirildi. Bunun yerine, blockchain bakımı, işlemi doğrulayan ve daha sonra bunları “bloklara” ekleyen milyonlarca bilgisayarın kolektif gücü kullanılarak gerçekleştirilir. Topluca doğrulanan işlemler değiştirilemez veya silinemez, bu sebeple tüm Bitcoin ödemeleri kesin ve tartışılmazdır.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Blockchain’de yeni bir blok oluşturulduktan yaklaşık on dakikada bir 12.5 Bitcoin ile ödüllendirilir. Bu ağın bakımı, elektrik ve hesaplama için harcayan madencilik süreci için bir ödüldür. Madencilik, dünya çapında birçok insanla birlikte uzmanlaşmış şirketleri kapsar ve Bitcoin’in temel değerini oluşturmaktadır.

Sistem otomatik yeni Bitcoinler üretir ve bu sürecin hızını kendiliğinden düzenler. Bu sebeple yatırımları madencilik donanımıyla ölçeklendirmek ve elektriğe fazlaca harcama yapmak dışında, küresel kuralları çiğnemenin ve daha fazla bitcoin kazanmanın bir yolu yoktur. Bu, Bitcoin’in değer artışı için sınırlı bir potansiyele sahip olmasındandır.

Bitcoin’in Kullanım Alanları Nelerdir?

Bitcoin ülkemizde sanal para birimi olarak karşılığı yoktur. Ancak bazı gelişmiş ülkelerde bazı firmalar kullanmaktadırlar. Burada vereceğimiz örnek alış-veriş kalemleri yurt dışı için geçerlidir. Bitcoin çevrimiçi e-ticaret sitelerinde kullanabilirsiniz. Liste sürekli genişlemektedir. Bitcoin kullanarak satın alabileceğiniz bazı ürün örnekler:

  • Ev eşyaları
  • Video oyunları
  • Hediye Kartları
  • Seyahat biletleri
  • Gıda maddeleri
  • Arabalar
  • Bahşiş ve yardım
  • Çevrimiçi ve çevrimdışı mağazalar…

Birçok Bitcoin ödeme işlemcisi, kasada bir Bitcoin adresi ve bir ödeme tutarını temsil eden bir QR kodu sağlayacaktır. Böylece akıllı telefonunuzdaki Bitcoin cüzdan uygulamasıyla ödeme yapmayı kolaylaştırır. Sadece QR kodunu tarayın ve alıcı Bitcoin adresini ve istenen ödeme tutarını önceden dolduracaktır. İşlemi gönderdikten sonra ödeme tamamlanır.

Bitcoin İşlemleri İzlenebilir mi?

Bitcoin sanal para tamamen şeffaftır. Tüm Bitcoin işlemleri herkese açıktır, izlenebilir ve Bitcoin ağında kalıcı olarak saklanır. Bitcoin adresleri, Bitcoin’lerin nereye tahsis edildiğini ve daha sonra nereye gönderileceğini tanımlamak için kullanılan tek bilgidir. Bu adresler her kullanıcının cüzdanı tarafından özel olarak oluşturulur. Kullanıcılar genellikle hizmet veya mal almak için kimliklerini göstermek zorunda olduğundan, Bitcoin adresleri tamamen anonim kalamaz. Ayrıca, Bitcoin ağı alıcı-satıcı arasında bir ağdır ve kullanıcının IP adreslerini günlüğe kaydetmek mümkündür.

Bitcoin Protokolü

Dijital varlık BTC, Bitcoin protokolü bir uygulamadır. Önceden tanımlanmış kuralları dikte eden şartlı işlemler oluşturma yeteneği, daha gelişmiş işlevselliklerin ayrıntılandırılmasına imkân tanır. Böylece para programlanabilir hale gelmektedir.

Tüm verileri bir blok zincirinde saklanabilir ve bu teknolojilerin sayısız avantajından faydalanabilir. Bu durum birçok faaliyet sektöründe yeni uygulama türlerine kapı açar. Blockchain ve kriptografi sayesinde birçok iş modeli ortaya çıkacaktır.

Bitcoin’de Dijital Güvenlik

Asimetrik kriptografi, özel ve genel anahtar şemaları aracılığıyla %100 kendi dijital varlıklarını sunmaktadır. Her kullanıcı kendi “bankası” haline gelir. Bu, geleneksel bankacılık sistemlerine erişimi olmayan, ancak yine de internet bağlantılı bir telefonu olan insanlar için bir imkândır. Bitcoin sayesinde, bu bireyler nihayet üçüncü bir tarafa güvenmeden değer alma, takas etme ve elde tutma yeteneğine sahiptirler.

Bitcoin’de Şeffaflık

Bitcoin tamamen açık kaynaklı bir sanal paradır. Bu, herkesin kodlamasına daha yakından bakabileceği ve nasıl çalıştığını doğrulayabileceği anlamına gelmektedir. Tüm işlemler de Blockchain’de herkese açıktır, bu şu anlama gelmektedir; Bitcoin hesaplarınız ve bakiyelerinizi, verileri doğrulayabilirsiniz.

Bitcoin Ne Yapmayı Amaçlıyor?

Bitcoin’i bulup sistemi piyasaya süren Satoshi Nakamoto’nun, yazdığı teknik incelemede belirtildiği gibi elektronik paranın tamamen alış-veriş yapanların dışında üçüncü şahısları çıkarmayı hedeflemektedir. Bu şu anlama gelmektedir; paranızı emanet etmek zorunda kalacağınız bankalar veya başka kurumlar olmayacağı ve dünyadaki herhangi biriyle serbestçe işlem yapabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Bitcoin geleneksel paralar gibi bir amacı olmadan basılamayacak şekilde tasarlanmıştır. Bunu önlemek için oluşturulabilecek azami miktarda Bitcoin vardır. Tamamen açık kaynaklıdır ve her bir işlem, kullanıcıları için anonimlik korunurken herkes tarafından görülebilir. Dünya’da gün geçtikçe normal para kullanımı ortadan kalkacak ve insanlık sanal parayla alış-veriş yapmaya başlayacaktır.


Top