X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Domain (Alan Adı) Nedir?

AnasayfaYazılarDomainDomain (Alan Adı) Nedir?

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain web sitenizin adıdır. Alan adı veya domain internet sitesi kullanıcılarının web sitenize erişebilecekleri adrestir. İnternetteki siteleri bulmak ve tanımlamak için bir alan adı kullanılır. Bilgisayarlar, bir dizi sayı olan IP adreslerini kullanır. İnternet kullanıcılarının sayı dizelerini hatırlaması zordur. Bu sebeple, etki alanı adları geliştirildi ve IP adreslerini kullanmak yerine internetteki site ve adresleri tanımlamak için kullanılmaktadır.

Domain veya alan adı, harf ve rakamların herhangi bir kombinasyonu olabilir ve .com, .net ve daha fazlası gibi çeşitli alan adı uzantılarının birleştirilmesinde kullanılır.

Bir dizinin kullanabilmesi için önce alan adının kaydedilmiş olması gerekir. Her Domain benzersizdir. Hiçbir web sitesi aynı alan adına yani domaine sahip olamaz.

Bir alan adı, herhangi bir web sitesine sahip olmanın önemli bir adımıdır ve denklemin bir parçasıdır. Bir web sitesini çalıştırmak için dosyalarınızı yedeklemek için içeriğe ve bir barındırma hizmetine de ihtiyaç duyacaksınız. Bir domaine sahip olmanın barındırma anlamına gelmediğini bilmelisiniz.

Web sitesi için hostinge ihtiyacınız olacaktır. Hosting web sitenizi yayınlamak için barındırma hizmetlerini içerir.

Alan adı bir web sitesinin adıdır. Bir e-posta adresindeki “@” veya “www” den sonra gelen şeydir. bir web adresinde. Birisi sizi çevrimiçi nasıl bulacağınızı sorduğunda, onlara söylediğiniz şey isim genellikle alan adınızdır.

Alan adına şunları örnek verebiliriz: uipapp.com wikipedia.org

Aktif bir site oluşturmanın ilk adımı bir alan adı yani domain satın almaktır. Hiç kimsenin kullanmadığı bir isim bularak ve alan adına sahip olmak için yıllık bir ücret ödemek gerekir. Bunun yanında .com, .coffee veya .photography gibi çeşitli alan adı sonları (veya “TLD’ler”) arasından seçim yapabilirsiniz. Bir domain satın almayı düşünüyorsanız, iyi bir isim bulma konusunda şunları dikkate alınız.

URL, istenilen bir web sayfasını bulmak için kullanılır ve tam bir web adresidir. Alan adı web sitesinin adı olsa da bir URL web sitesindeki sayfalardan birine yönlendirir. Her URL bir alan adı ve belirli bir sayfayı veya içerik parçasını bulmak için gereken diğer bileşenleri içerir.

URL örnekleri: https://www.uipapp.com

Domain, bir web sitesinin adıdır, URL, bir web sitesini nasıl bulacağınız ve web sitesi, insanların oraya vardıklarında gördükleri ve etkileşime girdikleri şeydir. Başka bir ifadeyle, bir domain aldığınızda sitenizin adını almış olursunuz, ancak yine de siteyi yaptırmanız gerekir.

Bir web sitesini yaptırmak, herhangi bir mağaza veya ofis açmaktan daha kolay, hızlı ve oldukça ekonomiktir.

Web sitesi oluşturmak için birkaç adım gerekir:  

 • Bir Domain (...com, …org gibi)
 • Bir domain kaydı… (Google Alan Adları gibi)
 • Bir web tasarımcısı.
 • Firmanızla ilgili dijital veri gerekir. Ziyaretçilerin sitenizi tıkladıklarında görecekleri metin, resimler, videolar ve diğer bilgiler.
 • Domain kayıt
 • Domain tescil şirket gerekir. Bir Domain kayıt kuruluşunun sayfasında yapılan basit bir aramada, istediğiniz Domainin olup olmadığını ve ne kadar tutacağını belirtmeniz gerekir.
 • DNS ana makinesi
 • DNS ana makinesi, domain web sitenizi ve e-postanızı gösterdiğinden emin olmak için domaininizin yapılandırmasını yöneten bir şirkettir. Çoğu domain barındırıcısı ayrıca domain kaydı da sunar.
 • Domain firmaları, WHOIS’e ücretsiz gizlilik sunmalıdır.
 • WHOIS Dizini
 • WHOIS dizini, domainlerin ve her bir adla ilişkili kişi veya kuruluşların genel bir listesidir. Birçok ücretsiz çalışan WHOIS dizini vardır. Dizini, IP adreslerini, posta adreslerini ve telefon numaralarını bulmak için kullanabilirsiniz.
 • Gizlilik için bazı domain sahiplerinin kişisel bilgileri, tıpkı kişisel telefon numaraları listelenmesini isteyebileceğiniz gibi WHOIS dizininde gizlenir.

 

Web sitelerinin hepsi, IP adresi adı verilen benzersiz bir numara dizisiyle tanımlanmaktadır. Bu sayısal küme, bilgisayarınızın web sitesi verilerinin yaşadığı sunucuya bağlanmak için kullandığı kümedir. Sayılar bir bilgisayar için harikadır, ancak insanlar için hatırlayabilecekleri kelimeler kullanmaları daha kolaydır. Bir web sitesini tanımlamak için kullanılan kelimeler alan veya URL olarak bilinir ve IP adresi gibi her web sitesine özgüdür.

Domainlerin Uzantı Çeşitleri

Domainler birkaç farklı bölümden oluşur. Alan adının en sağında, TLD (üst düzey alan adı) veya alan adı uzantısını bulacaksınız. Genel üst düzey alan adları, .com, .org, .net veya diğer uzantılardır.

Bu, www’den sonra, üst düzey alan adından önceki kısımdır. Bu, alan adınızın en yüksek düzeyde özelleştirmeye sahip olacağınız kısmıdır.

İkinci düzey alan adınızı, markanızı sergilemek ve arama sıralamanızı yükseltmek için:  

 • Bir TLD seçerken şu hızlı ipuçlarını unutmayın.
 • Kısa ve basit tutun, yaklaşık 6 ile 14 karakterdir.
 • Akılda kalıcı ve unutulmaz tutun.
 • Kullanılabilir olduğundan ve ticari marka korumalı olmadığından emin olun.
 • Sayıları, tireleri ve diğer özel karakterleri kullanarak simge durumuna küçültün.
 • Sektörünüz veya nişinizle ilgili bir anahtar kelime ekleyin.

 

En popüler alan adı kategorileri şunları içerir:  

 • Ülke kodu üst düzey alanı (ccTLD)
 • Genel üst düzey alan adı (gTLD)
 • Genel TLD’ler ne tür bir web sitesi olduğunuzu gösterir. Ayrıca en yaygın kullanılan alan adı uzantılarıdır.

kaynak: domainnameapi


Top